CO JE PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET?

Naše městská část se pouští do tak zvaného participativního rozpočtování – projektu Čtrnáctka podle vás. Jedná se o čím dál populárnější koncept hospodaření s veřejnými financemi, díky kterému mohou lidé vytvářet vlastní, pro rozvoj obce zajímavé projekty.

Jak to funguje? Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé přijdou s detailně propracovanými návrhy toho, co by se podle nich mělo v následujícím roce vylepšit a za asistence městské části tyto projekty doladí. Pak už následuje řada veřejných projednání a sousedských setkání, na nichž autoři své projekty představí dalším místním lidem. Vyvrcholením celé „akce“ je hlasování, během kterého obyvatelé rozhodnou, které z předložených projektů městská část zrealizuje.

S participativním rozpočtováním mají své zkušenosti například Horní Počernice, Zbraslav či Prahy 3, 6, 8 a 10. Třeba u našich hornopočernických sousedů takto vyčleněné finanční prostředky pomohly k vybudování několika školních hřišť, Praha 10 se chystá revitalizovat park Solidarita nebo v rozsahu, který jí dovolily tamní majetkoprávní vztahy, již zkrášlila okolí stanice metra Strašnická. Ve Zbraslavi zase lidé přišli s projektem na vybudování bezbariérového přístupu do tamního Klubu aktivního stáří nebo na nabarvení nevzhledné trafostanice.

Přestože každá obec pracuje s vlastními pravidly, přizpůsobenými jejím ekonomickým, technickým či personálním možnostem, kostra celého procesu je stále stejná: